Mikrocement na płytach cementowych – krok po kroku

Wchodząc na budowę w mieszkaniu lub lokalu w  stanie deweloperskim, w którym ma być wykonany mikrocement, należy najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Jako że mikrocement jest jedynie warstwą wykończeniową i jego grubość to ok 2-3mm, często zdarza się, że należy podnieść posadzkę do odpowiedniego poziomu. W ten sposób finalna posadzka z mikrocementu będzie wyrównana do poziomu progów oraz innych pomieszczeń, w których zastosowano np. deskę lub płytki.

Płyty cementowe pod mikrocement jako alternatywa dla wylewki samopoziomującej

Do wyrównania wysokości posadzki najczęściej stosuje się wylewki samopoziomujące. Są one przystępne cenowo i łatwo dostępne. Jednak główną wadą tego rozwiązania jest to, że dość długo wysychają. Przyjmuje się, że na każdy jeden milimetr grubości tradycyjnej wylewki samo rozlewnej należy odczekać jeden dzień, np. jeśli wylewka ma dziesięć milimetrów grubości, musi schnąć dziesięć dni. Dopiero po tym czasie najczęściej można rozpocząć aplikację mikrocementu. Należy również zwrócić uwagę na to, że wylewki samopoziomujące często mają tendencję do pękania, co może bezpośrednio przyczynić się do zarysowania wierzchniej warstwy mikrocementu.

Alternatywą dla tego typu rozwiązania jest zastosowanie płyt cementowych. Takie płyty składają się z włókien celulozowych łączonych spoiwem cementowym. Ich główną zaletą jest to, że mają wyjątkowo dobre parametry mechaniczne: wysoką sztywność i twardość – a więc dużą odporność na odkształcenia, a także niezwykłą wytrzymałość. Niektóre z nich można także stosować w strefach mokrych i na zewnątrz bez obawy o zmianę kształtu czy parametrów fizycznych. Dodatkowo są niepalne i występują w wielu rozmiarach i grubościach, a więc łatwo dobrać odpowiednie gabaryty.

Mikrocement na płytach cementowych – krok po kroku

Pierwszym etapem prac będzie oczyszczenie i zagruntowanie istniejącej posadzki.

Następnie przycinamy płyty do wymiarów pomieszczenia (dobrze jest je sobie ponumerować, by się nie pomieszały). Montujemy je za pomocą kleju do płyt i czekamy aż zwiąże (zgodnie z zaleceniami producenta). Płyty można dociążyć na krawędziach, bo dobrze przylegały na całej powierzchni.

Aby mikrocement stworzył jednolitą powierzchnię bez łączeń i nacięć, kluczową sprawą jest zapewnienie, by na krawędziach i połączeniach nie pojawiły się żadne odkształcenia, czy też ruchy pomiędzy kolejnymi płytami. W związku z tym na łączeniach płyt zalecamy wykonanie skośnych nacięć, włożenie do nich prętów stalowych i zalanie żywicą epoksydową. Zabieg ten ma na celu usztywnienie łączeń  i całej powierzchni.

Po wyschnięciu żywicy nakładamy warstwę podkładową FESTFLOOR BAZA i wklejamy w nią siatkę z włókna szklanego (dostępne także jako zestaw). Tak przygotowane podłoże jest zabezpieczone przed pękaniem i gotowe na przyjęcie mikrocementu.

Następnie nakładamy pierwszą warstwę mikrocementu, czekamy aż przeschnie, szlifujemy i nakładamy drugą i ponownie szlifujemy. Więcej informacji:  Jak wykonać mikrocement? Wskazówki techniczne

Po utwardzeniu aplikujemy odpowiednie preparaty zabezpieczające zgodnie z potrzebami (lakier + ewentualnie podkład pod lakier, dodatek 3K Plus). Więcej: Jaki lakier do mikrocementu wybrać?).

Szukasz ekipy od mikrocementu w Warszawie lub okolicach? Polecamy Borysa z Pracowni Betonu. Inwestorka, p. Julia również go poleca: